Test Cykloservisu: Superlehké přední světlo Galaxy 1 x 0.5W LED USB

Obliba světel s možností dobíjení pomocí USB konektoru z osobního počítače roste. Je to logické, v práci či doma má drtivá většina z nás počítač nepřetržitě v „on“ režimu, takže můžeme mít akumulátor stále naplno nabitý, a odpadá tak jakákoli starost s pořizováním nových baterií. Slot pro mini-USB konektor proto bývá jedním z primárních požadavků při pořizování světla. Velké rozdíly jsou, samozřejmě, ve výkonech a cenách konkrétních modelů, přičemž světlo Galaxy s 0,5wattovou bílou LED diodou a cenovkou 269 korun bude dost možná jedním z kandidátů, pakliže hledáme ekonomičtější provedení s kompaktním tvarem a nemáme nadstandardní nároky na osvětlení terénu. Testované světlo, jež překvapí vyloženě zanedbatelnou hmotností, je svou koncepcí určeno spíše pro ty, kteří chtějí být viděni, než ty, kdo potřebují dobře vidět i za úplné tmy. Ovšem ani tak bychom dané světlo nepodceňovali, neboť dokáže slušně nasvítit prostor před kolem a k tomu nabídne solidní dosvit.

Svým provedením s trojicí režimů a vestavěným Li-ion akumulátorem 3,7 V / 650 mAh patří světlo v dané cenové relaci k těm výkonnějším. K tomu mu pomáhá 0,5wattová LED dioda i použitá optika. Standardní „čočka“ zde dokáže lehce nafialovělé světlo rozestřít do širšího kuželu s hodně výrazným středem, a naopak méně kvalitně nasvětlenými kraji. Díky tomu sice není svižnější jízda po asfaltu či v hodně lehkém terénu za tmy vyloženě jistá, ovšem střed světelného kuželu je natolik čitelný a ostrý, že překážky, výmoly a nerovnosti nelze při silnějším z režimů přehlédnout. V případě městské jízdy, tedy za pouličního osvětlení, je pak výkon více než dostačující. Zde však nejvíc využijeme třetí z režimů - blikačku. Navíc je světlo vidět i při pohledu zboku, byť ne příliš silně.

Dvojice režimů konstantního svícení je z hlediska výkonu zvolena tak, aby byly oba tyto režimy v praxi skutečně použitelné – rozdíl mezi nimi není markantní. Každopádně to uživatele automaticky svádí k volbě toho výkonnějšího, což se lehce odrazí na době svícení. My jsme v nejsilnějším režimu naměřili přibližně pět hodin, aniž by byl pokles výkonu vyloženě citelný. Dále je již slábnutí světla znát, a uživatel je tak informován o nutnosti dobití. Na nižší účinnost pak vydrží svítit přibližně o polovinu déle než na plný výkon, takže se slábnoucím světlem je dobré vždy přepnout na režim, jenž je k výdrži akumulátoru přátelštější.

Funkce tlačítka i jednoduchost přepínání režimů jsou bez připomínek, stejně jako uchycení k řídítkům objímkou nevyžadující nářadí. USB kabel pro dobíjení je ke světlu samozřejmě přiložen.

Další info:www.cyklosvec.cz/zbozi/467544/zadni/svgalaxy-pn-1x05w-led-usb/  

(kad)

kategorie: Technika
www.cykl.cz


 
×