Nová světla Galaxy

Značka Galaxy přidala do své kolekce dvojici nových světel, a sice 1W model, napájený standardními mikro-tužkovými bateriemi a pak akumulátorový model s dvojicí diod a dobíjením pomocí USB kabelu přímo z počítače. My jsme obě světla vyzkoušeli v praxi.

Levnější z obou světel, s výraznou optickou čočkou a cenovkou 199 korun, vsadilo na celkem jednoduché provedení. Do bílého plastového pouzdra jsou vsunuty vnitřnosti včetně trojice baterií, nějaké utěsnění zde výrobce příliš neřešil. Z hlediska dosvitu je na tom daný model vzhledem ke svým rozměrům velice dobře - výkon 1W je zde rozhodně znát. Stejně tak šířka kuželu, zajištěná rozměrnou parabolickou čočkou, je nadstandardní. Připomínku však máme k jeho „nejednolitosti“, kdy je střed nasvětlené plochy sice hodně výrazný, ale značně úzký a jeho okolí už naopak dost slabé. Pro jízdu za úplné tmy tedy není tento model úplně nejvhodnější, spíše se hodí na popojíždění po městě, kde je alespoň nějaké pouliční osvětlení a světlo bude používáno především v roli blikačky. Nicméně po silnici je dané světlo nouzově použitelné i za úplné tmy, prostor několik metrů před kolem dokáže nasvětlit spolehlivě.

 

Druhé světlo, s dobíjením pomocí USB (s přiloženým dobíjecím kabelem), je již od prvního pohledu podstatně propracovanější. Odolněji se tváří jak systém jeho upínání k řídítkům, tak i provedení těla i jeho odolnost proti vniknutí vody. Ovládání pomocí stisku gumového tlačítka je stejně jednoduché a stejně při ruce jako u předchozího modelu. Celkový výkon je sice o něco nižší, nicméně dvojice diod, doplněných o chromované paraboly a funkční optiku, dokáže nabídnout příjemnější charakteristiku. Podstatně širší středový bod, tedy nejjasnější místo světelného kuželu, je v praxi podstatně vhodnější dokonce i pro nouzovou jízdu mimo asfalt. Navíc také zbytek světelného kužele je o něco jasnější, byť není jednolitý - takže bychom určitě upřednostnili tento model, který je jen o padesát korun dražší než ten předchozí. Výhodou je také dvojí intenzita svícení, přičemž i slabší mód, nabízející výrazně delší životnost na jedno nabití, je s trochou dobré vůle použitelný i pro jízdu po asfaltu za úplné tmy. Stejně tak možnost uchycení na různé průměry řídítek, a to bez pomoci nářadí, je plusem, což platí také o dobré přístupnosti mini-USB konektoru zespodu svítilny. Jeho zaslepení pomocí gumové krytky je pro zamezení vniknutí vlhka a nečistot dostačující.

Značka Galaxy má však v nabídce podstatně větší množství modelů světel, stačí si vybrat.

(kad)
www.cykl.cz
 

×