Galaxy Pioneer 27,5″

Nástup nové kategorie kol 27,5 “ je rychlý. Ve srovnání, jak dlouho trvalo prosadit devětadvacítky, je přímo raketový.  Nový třetí rozměr to má tak o mnoho snazší se prosadit na trhu

Monstrózní devětadvacítky   tolik neoslovují jezdce nižších postav,  pro něž je právě 27,5"   rozumným kompromisem. Klasické šestadvacítce pomalu zvoní hrana, brzy nebude z čeho vybírat, protože  šestadvacítky se stanou nedostatkovým zbožím a budou okupovat nejspíše ty úplně nejlevnější kategorie kol. To stejné bude platit o příslušných komponentech. Hlavním proudem budou tedy 29 a 27,5".


Jihočeská značka  Galaxy zařazuje do katalogu 2014 hned čtyři biky relativně nového rozměru kol. Zatím v nižších cenových relacích, jistě brzy tato kola postoupí i do vyšších tříd a dočkáme se 27,5ky Galaxy podobně exkluzivně osazené, jak je tomu v současnosti například u karbonového Perseuse, vlajkové lodi značky Galaxy, nastrojenému na devětadvacítkách.Pioneer je první vlaštovkou nové kategorie u značky Galaxy a cenově začíná na příjemných 10 990 Kč. Za to dostaneme základní model Eco s odpovídajícím osazením. Po té následuje lépe vybavená Acera za 11 990 Kč a dvojice biků Deore/Alivio a SLX/Deore. Takže 4x stejný rám a pokaždé jiné vybavení, přesně tak to dělá Galaxy i u jiných modelů, kde „naklonuje“ na stejném rámu různá osazení a zákazník má tím pádem větší volnost výběru.

Pioneer 27,5 SLX/Deore

Prozatím nejlépe nastrojená dvacet sedm a půlka v režii Galaxy. Podobně jako u ostatní produkce bikových rámů této značky, zde nenajdeme žádné extravagance, ale jen mírně tvarované  klasické trubky. 

Rám má mírnější sloping a bude se nabízet vždy ve třech rozměrech, 17.5, 19 a 21“.  Pokud bychom porovnávali s devětadvacítkou Galaxy Skylab, tak má Pioneer 27,5 ve stejné velikosti sedlový úhel o půl stupně strmější a hlavový naopak o stupeň více položen. Rozdíl v délce zadních vzpěr je centimetr a půl, to jen pro zajímavost, jedná se o zcela jinak koncipovaná kola. Možná ještě někomu něco řekne informace o délce horní rámové trubky, která je ve srovnatelné velikosti 19“ u 29ky Skylab 589mm, zatímco 27,5ka Pioneer měří 577mm.  

Pioneer má rám svařen z třikrát zeslabované hliníkové slitiny řady 6061 a v semi integrovaném hlavovém složení FSA se otáčí uzamykatelná odpružená vidlice Suntour HCR HLO. Představec, sedlovka  a řídítka jsou od známé tchajwanské značky Zoom, sedlo dodal americký WTB.

Kolo je osazeno mixem Shimano Deore a SLX a  levnějšími ale celkem účinnými kotoučovkami Shimano BRM 447. (Na snímku jsou brzdy Deore, které sériovka mít nebude) Desetikolečko Shimano HG-62 má rozsah 11-34 zubů. Zajímavým produktem jsou ráfky Rodi Excalibur XC, značka, kterou CykloŠvec na českém tru zastupuje. Pláště jsou jak jinak, než již tradičně Kenda. Bike v této celkem pohodové konfiguraci váží 13,6 kg a stojí 18 990 Kč.

Pioneer 27,5 Deore/ Alivio

Druhý zástupce na shodném rámu je o 5 tisíc Kč levnější, tedy za 13 990 Kč. Skromnější osazení zvýšilo  celkovou hmotnost na 14,5 kg, ale stále se jedná ve své kategorii o atraktivní bike.

Je zde použito uzamykatelné odpružené vidlice Suntour XCM HLO a mixu komponentů Deore/Alivio. Ostatní komponenty jsou podobně koncipovány, pouze byly vybrány nižší řady, tj Rodi, Kenda, WTB atd. Řazení je devíti rychlostní.

 

Více fotografií naleznete ve fotogalerii

Nová kolekce 27,5 bude v prodeji od března 2014. Informace najdete nawww.galaxy-bike.cz a nebo u dovozce, firmy CykloŠvec.

Mike Koukal 

×