Fox Galaxy maraton Prachatice 2012 aneb Prachatický „brdek“ – krátké zhodnocení

Další z věcí, která závod ovlivnila, bylo to, že v sobotu 19. 5. byly Prachatice městem sportu. Kromě maratonu se totiž na fotbalovém stadionu hrály zápasy žákovských lig ve fotbale, v nedaleké sportovní hale byl turnaj v džudu a ještě se běžela „Hospická desítka.“

Vraťme se však k přípravám. Trasy se měnily nejen proto, že byly už najeté a chtěli jsme ukázat i jiná zajímavá místa v okolí Prachatic, ale také proto, že s některými majiteli se těžko řeší průjezdy, když tam necháváme, cituji: „švajnerajn“. Tuby od gelů naházené i několik metrů od cesty se v termínu, který na úklid máme, dají jen těžko najít natož uklidit ... :( Argumentu jednoho z majitelů, že jsme přeci dospělí lidé, tak se podle toho máme chovat, pak nešlo nic oponovat ...

Ale k závodu. V týdnu si s námi pohrávalo počasí, teploty šly pod nulu a padal i sníh, ale v sobotu bylo slunečno a teplota ideální - žádná zima, žádný hic. Počasí vyšlo, a ač to není vše, je důležitým faktorem úspěchu. Svou daň si nejprve vybral souběh několika sportovních akcí, které ve městě tuto sobotu proběhly. Problém byl s parkováním, víme o tom a omlouváme se za něj. Příště zkusíme neopomenout dát do propozic doporučená místa k parkování a před areálem mít poučené „regulovčíky.“

V 10:30 vyrazilo na DLOUHOU 161 borců, aniž by věděli, že je čeká 60 km, na kterých budou muset nastoupat 1723 m.  Na startu byl mimo jiné Pavel Bartoň, který se ještě těsně před startem marně pokoušel vymámit podrobnosti trati (nevěděl, že za litr slivovice lze zjistit i nezjistitelné : ) ) Kromě jmen českých zněly na prezenci už tradičně i jména německá.

Pro první partičku byla připravená trať, která začínala stejně jako ta stará, ale následovaly úseky v historii vyzkoušené – sjezd do Zbytin přes Sviňovice, ale i nové – stoupání do Koryta od Skříněřova a pak zcela nový, cca 12 dlouhý, okruh přes Jelemek, Frantoly a Chroboly. Tady byl vidět Libín hned z několika míst a shodli jsme se i s několika jezdci, že vidět ta panoramata opravdu stálo za to.

189 borců se přihlásilo na KRÁTKOU a vyrazili až v 11:00. Měli sice připravenou trošku lehčí porcičku, ale úvodní Libín neminul ani je. I oni si zkusili prověřený sjezd přes Sviňovice a dosud nejeté stoupání ke Korytu a nově i Rohanovské skály, které byly dosud součástí pouze DLOUHÉ.  Pak už se stáčeli k cíli,  aby si na „budíku“ zjistit, že absolvovali 45 km a nastoupali 1321 m.

V prostoru startu a cíle mezitím bojovala o diplomy a věcné ceny takřka stovka dětiček, dětí a mládežníků. Každé dítko dostalo po odjetí nanuk a na 13:00 hod. bylo připravené vyhlášení.

A tady byla složena další daň za změny tras. Trasy jsme změnili, trošku „ztížili“, ale čas dojezdu jsme předpokládali stejný, což byla chyba. Tak se nám stalo, že první začali dojíždět do vyhlašování dětských kategorií, což tedy opravdu nebylo ideální. Ale stalo se a teď nám nezbývá než se i za toto omluvit, cože tímto činíme.

Po 15. Hodině se začaly vyhlašovat výsledky KRÁTKÉ , pak se předalo kolo koupené z části startovného jednomu z dítek z dětského domova v Korytě. Protože osvěty není nikdy dost a „krvavé“ zprávy fungují, v mezičase byla všem předvedena takřka rozpůlená helma, která jedné ze závodnic asi zachránila život. Doufám, že v tu dobu byl v prostoru vyhlašování i diskvalifikovaný závodník, který se prohnal cílem bez helmy … Pak bylo vyhlašování DLOUHÉ, vyhlásili se i prémie, tu horskou bral celkový vítěz Ladislav Fabišovský. Smolným vrchařem – tím, který byl na Libíně 13. – byl Tomáš Gladiš.  Dalším, kdo si zde může stoupnout na bednu a zkusit si pocit „chrta“ je ten, kdo dojede na prvních třech místech, ale druhé poloviny výsledkové listiny, tedy těch, kteří dokončili dlouhou trasu.

A následovala tombola. Opět jako každoročně tvoří tombolu podstatná část cen, které jsou pro závod zajištěny. Již tradičně je hlavní cenou v tombole kolo GALAXY a letos připadlo pro startovní číslo 137, se kterým jel Václav Stejskal. Určitě stojí za pozornost, že stejně jako v minulých dvou ročnících, předal vítěz hlavní ceny kolo dětem z dětského domova v Korytě. Děti děkují a,my vzdáváme hold!

Pokud se k závodu chcete vyjádřit, zkuste „diskuzi“ na webu pořadatele a tamtéž ho lze v anketách i oznámkovat, díky.

Tak biku zdar a pohodu v sedle i ze sedla!