Koloběžky Galaxy

Jízdu na koloběžce si v minulosti užívaly hlavně děti, tomu byly přizpůsobené jednotlivé modely, tj. malé koloběžky na malých kolech. Ovšem stejně jako začal rozmach cyklistiky spolu s horskými koly, tak se na této vlně svezly i koloběžky. Z části začaly využívat i podobné technologie a staly se tak zajímavé pro všechny věkové kategorie. Na koloběžkách se začalo masově sportovat a podle toho se liší jednotlivé modely. Objevila se nízká stupátka, protože při dřepování je potřebujete mít co nejvíce dole, také účinné brzdy, lehké hliníkové ráfky, užší náboje, kvalitní obutí, mix většího a menšího kola pro nižší valivý odpor a lepší překonávaní nerovností, atd. Za ideální standard se v současnosti považuje výška stupátka cca 4-6 cm (světlost - spodní pozice) a horní výška stupátka 7-9 cm (od země), takže v tomto je každá koloběžka Galaxy v normě, výše posazené stupátko by pak způsobovalo při odrážení přílišnou námahu pro nohu na stupátku. Proto se umisťují u kvalitních koloběžek vždy tak nízko. Co se týká výšky řídítek, tak obecně platí, že by měla být jejich pozice optimálně v rovině zaťatých pěstí koloběžkáře stojícího na zemi s rukama podél těla. Především u dětí tohoto nejspíše nedosáhneme, řídítka budou spíše výše, ale i tak bychom měli brát jako maximum výšku pasu plus minus nějaký ten centimetr navíc. Moderní technologie nám zajistily poměrně lehké rámy koloběžek s vysokou nosností. To vše na koloběžkách Galaxy najdete. Na výběr je ze tří kategorií, které jsou obecně nejpoužívanější.

 

 

GALAXY CALYPSO 12"

Tuto kompaktní koloběžku můžeme nazvat klasikou, protože typy na shodných dvanáctipalcových kolech jsou na světě jaksi „služebně" nejdéle. Jde o osvědčenou koncepci malé koloběžky, která v poslední době zažívá ve světě comeback. Materiálem rámu je kvalitní ocel Hi-Ten, je vybaven výztuhami a vyznačuje se dobrou tuhostí. Stupátko je dlouhé 29,7 cm a je vzdáleno od země 5,5 cm.  Horní pozice, tedy vzdálenost od plochy pro nohu po zem je 8,5 cm. Řídítka se dají nastavit výškově v rozmezí 75-86 cm, jejich šířka je 56cm. To se jeví jako ideální pro děti cca od pěti let věku, tam je důležité, aby měly řídítka co nejníže a mohly tak stroj ovládat bezpečně, případně se tak zabránilo kontaktu s představcem v případě kolize (viz text v úvodu). Calypso je dlouhé 121 cm a unese až 90 kg. Disponuje účinnými véčkovými brzdami z alu slitiny. Koloběžku ocení především děti nebo ti, kteří preferují kompaktní velikost a extra nízká řídítka, která umožňují dynamickou sportovní jízdu. Koloběžka Calypso disponuje hmotností 6,9 kg a na výběr je ze čtyř barevných variant. Cena je 3 190 Kč.

 

 

GALAXY ZENIT 16/12"

Kombinace většího 16 palcového kola vepředu a malého 12 pacového vzadu je velmi žádaná a proto jí má v nabídce i značka Galaxy. Přední větší kolo má menší valivý odpor, jízda je pohodlnější, lépe se tak přesunete přes rozbitou vozovku. Přesto si koloběžka stále udržuje kompaktní rozměry a je tak i celkem skladná. Výška řídítek je u modelu Zenit nejvyšší z nabídky koloběžek Galaxy, lze jí nastavit v rozsahu 92-104 cm. Není tedy problém, aby se na ní dobře ergonomicky poskládal i dospělý člověk vyšší postavy, pasuje dobře i pro starší děti, pro které by byla třeba již koloběžka Zenit malá. Ovšem řídítka by měla zasahovat vždy výškově přibližně do pasu, pro pohodlnější jízdu o pár centimetrů výše.  Jejich šířka je zde 64 cm, takže jejich držení podporuje dobrou stabilitu. Stupátko je dlouhé 33,3 cm, od země je vzdáleno 5,5 cm (světlá výška), horní výška stupátka je 9 cm. Materiálem rámu je kvalitní ocel Hi-Ten, je vybaven výztuhami a vyznačuje se dobrou tuhostí. Zenit disponuje véčkovými brzdami z alu slitiny, jejich účinnost zvyšují flexibilní trubičky. Široká řídítka, ergonomické gripy a brzdové páky zaručují pevný a pohodlný úchop a bezpečnou jízdu. Koloběžka je dlouhá 134 cm a váží 9,5 kg, maximální nosnost je 100 kg. Na výběr je ze čtyř barev, cena je 3 890 Kč.

 

 

GALAXY TRIFID 20/16"

Trifid je největší koloběžkou značky Galaxy a také služebně nejnovějším modelem. Byla přidána pro vzrůstající zájem o stroj s dvacítkovým předním kolem, nabízí tak oblíbenou kombinaci 20/16". Trifid je komfortní a zároveň rychlou koloběžkou. Parametry má podobné jako Zenit, avšak díky větším kolům je celkově delší. Na délku je to 151 cm, stupátko je dlouhé 33,3 cm, od země je vzdáleno 6 cm (světlá výška), horní výška stupátka je 9 cm. Rozdíl oproti Zenitu je patrný hlavně u řídítek, zde jsou namontována moderní sportovní tuhá řídítka a klasický představec, což připomíná více jízdní kolo, rozsah posunu na výšku je 91-97 cm. U větších kol můžeme využít více jejich setrvačnosti, přes nerovnosti nás přenesou s lehkostí a výhodou je také širší sortiment typů, pokud budeme chtít někdy přezout třeba jiné pláště, třeba zrovna ve dvacítce, nebo šestnáctce existují úzké závodní pláště i třeba tlusté balonové. Trifid disponuje véčkovými brzdami z alu slitiny, jejich účinnost zvyšují flexibilní trubičky. Široká řídítka, ergonomické gripy a brzdové páky zaručují pevný a pohodlný úchop a bezpečnou jízdu. Koloběžka váží 10,1 kg, maximální nosnost je 120 kg. Na výběr jsou dvě barvy, cena je 4 990 Kč.

 

Celá nabídka ZDE.

×